Fotorelacja z Wystawy PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA

W Vinci Art Galery trwa wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA, otwarta 19 sierpnia.

To prezentacja twórczości sześciu młodych artystek z Ukrainy i Białorusi, podczas której sztuka, solidarność i kobieca moc kreacji manifestują się ponad podziałami. Prezentowane na wystawie prace stanowią zarówno komentarz bieżących wydarzeń (maski Anastasii Rydlevskiej i sygnowane plakaty Rufiny Bazlovej), jak i zaproszenie do kontemplowania natury (obrazy Yulii Stratovich, Patrizii Moskalevich, i Oleny Horhol) czy afirmacji kobiecości (litografie Patrizii Moskalevich i olejne portrety Iryny Depko) .

Dziękujemy gościom wernisażu i wszystkim odwiedzającym galerię. Na wystawę zapraszamy do 2 września. Prace są w ofercie galerii i można je zakupić.

Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022
Vinci Art Gallery Poznan
Vinci Art Gallery wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA sierpień 2022

Tradycja i kultura w twórczości kobiet

Sztuka jest przestrzenią, w której mogą spotkać się różne sposoby postrzegania i przeżywania świata. Artystyczne inspiracje często sięgają daleko, w głąb odmiennych kultur, ich mitologii, tradycji i estetyki. Z pozoru egzotyczne wpływy, tematy i formy okazują się doskonałym narzędziem do opowiadania o zastanej rzeczywistości. Co łączy białoruski haft ludowy, meksykańską ekspresję i polinezyjskie maski?

Zredefiniować tradycję

Haft ludowy zajmuje w kulturze Białorusi wyjątkowe miejsce. Bogata tradycja rękodzieła dekoracyjnego obrodziła w wiele jego odmian. W zależności od regionu przyjmuje inny kształt, kompozycje i technikę, zmieniają się rodzaje ściegów i powtarzające się motywy. Haft nie tylko stanowił element strojów ludowych, ale pełnił istotną rolę trakcie ceremonii ślubnych i różnego rodzaju obrzędów. Istotna jest również sama kolorystyka – w przypadku białoruskiego ornamentu dominuje biel (czystość) oraz czerwień (siła życiowa). 

Rufina Bazlova
Rufina Bazlowa, AUTOZAK, sygnowane plakaty, z limitowanej serii wym. 100×70, oprawa

Dla pochodzącej z Białorusi artystki Rufiny Bazlovej haft stał się narzędziem oporu i dialogu, buntem i świadectwem. Autorka BIAŁORUSKIEJ WYŻYWANKI wykorzystała technikę ludową, by za jej pomocą ukazać pokojowe protesty w Białorusi. „Wyżywanka” to gra słów, czyli „wyszywanka” (‘haft’) oraz „wyżywać” (przetrwać). Artystka stworzyła również haftowany komiks „Żenokol”, w którym eksploruje obecną w ludowych tradycjach tematykę feminizmu.

Meksykańska ekspresja

Kultura Meksyku jest niezwykle różnorodna, barwna i bogata w wiele kontekstów i wpływów. Tamtejsza sztuka kształtowała się w oparciu o tradycję Azteków, Majów, ludów prekolumbijskich, a później także i hiszpańskich kolonizatorów. W latach 20. intensywnie rozwijał się intensywnie ruch muralistyczny tworzony m.in. przez Diego Riverę. Był to moment odejścia od tradycji europejskiej na rzecz czerpania z rdzennej estetyki oraz tematów bezpośrednio nawiązujących do sytuacji społecznej i politycznej Meksyku. Sztuka meksykańska słynie z intensywnych barw, monumentalnych mozaik, symbolicznych i ekspresyjnych kompozycji. 

Magdalena Parfieniuk
Magdalena Parfieniuk – SANTA III_210x240 olej i akryl na płótnie 2020

W twórczości Magdaleny Parfieniuk na pierwszy plan wysuwa się bogata paleta barw. Jak mówi sama malarka: „Nie boję się eksperymentować z formą i kolorem, uważam, że odwaga w sztuce to cecha niezbędna”. Artystka zainteresowanie kolorem łączy ze sztuką figuratywną. Na określenie swojego malarstwa stworzyła autorski termin Chroma Haze, który wyraża indywidualny i abstrakcyjny wymiar sztuki Parfieniuk. Artystka tworzy nie tylko malarstwo olejne, ale korzysta również z innych technik (haft, linoryt, promarkery). Parfieniuk operując wielobarwnymi elementami tworzy obrazy o przemijaniu, a jej twórcza ekspresja wizualne nawiązuje do osiągnięć kultury meksykańskiej.

Polinezyjskie maski

Malarka Anastazja Rydlevskaja również sięga po niestandardowe formy artystycznego wyrazu. Artystka tworzy trójwymiarowe maski zainspirowane polinezyjskimi rytuałami, które zobaczyła w trakcie wizyty w Musée du quai Branly w Paryżu. Wykonywane w drewnie maski Tiki miały wiele zastosowań – chroniły przed złymi duchami, przynosiły szczęście, zapewniały płodność. Artyści dbali o to, by odpowiednio oddać mimikę danego bóstwa, która podkreślałaby jego charakter i rolę, która ma odebrać w życiu społeczności.

Anastazja Rydlevskaya
Anastazja Rydlevskaya, „All what’s left is to dance and scream, scream and dance, scream and scream and scream“, technika własna

W swoim cyklu masek Rydlevskaja czerpie z fenomenologii etycznej Emmanuela Levinasa. Poznanie jest możliwe jedynie, gdy doświadczymy twarzy Innego, którą symbolizuje maska. Artystka z wielką empatią podchodzi do tworzonych wizerunków, nadaje im konkretne oblicze, wyraża uniwersalny wymiar cierpienia, a jej prace są świadectwem współczucia. Rydlevskaja za pomocą sztuki przepracowuje traumy. Maska staje się metaforą – z jednej strony represjonującego systemu politycznego, z drugiej jego bezimiennych ofiar.

Współcześnie o tradycji

Rufina Bazlova, Magdalena Parfieniuk i Anastazja Rydlevskaja to artystki, które w przeszłości odnalazły klucz do tego, by mówić o teraźniejszości. Każda z nich na swój unikatowy sposób dokonuje twórczych reinterpretacji formy, motywów i estetyk. Dostrzeganie związków między sztuką nowoczesną a tradycją na pierwszy rzut oka zabiera nas w podróż w nieznane, by w ostateczności uwrażliwić na to, co tu i teraz.

Wystawa zbiorowa „PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA”

Od 19 sierpnia zapraszamy na wystawę PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA prezentującą prace sześciu współczesnych Artystek z Białorusi i Ukrainy. Różne nurty, temperatura prac i techniki, ale jedno wspólne przesłanie – chęć tworzenia, manifestacji sztuki, pomaganie przez sztukę. Kreatywna moc kobiet konfrontująca się z brutalną rzeczywistością trudnych czasów na różne sposoby. Sztuka, która raz stanowi remedium, innym razem świadomie komentuje aktualne wydarzenia, wyraża niezgodę i bunt. Promująca wystawę maska SŁOŃCE pochodzi z cyklu prac Anastasii Rydlevskiej, artystki z Mińska, która wierzy, że za pomocą sztuki można manifestować moc solidarności. Jak twierdzi – „Wszystkich nas łączy przecież to samo pragnienie – pragnienie szczęścia”. Zainspirowana polinezyjskimi maskami rytualnymi, artystka tworzy trójwymiarowe maski o teatralnym charakterze. Sztuka służy jej do ujawniania i przepracowywania traumy, a maski pokazują ukrytą prawdę, stanowiąc metaforę represjonującego systemu politycznego pozbawionego twarzy, a zarazem jego bezimiennych ofiar. 

Anastazja Rydlevskaya
Anastazja Rydlevskaya SŁOŃCE 2022 technika własna

Inspiracje naturą znajdziemy w obrazach Yulii Stratovich, współkuratorki wystawy. Artystka malująca głównie nieoczywiste miejskie pejzaże, stworzyła krótki cykl prac PEACEFULLSKY ukazujący abstrakcyjne ptasie gromady na tle pastelowego nieba. Ptaki przemierzające przestrzenie w określonym rytmie i porządku doskonale komunikują się ze sobą. To nastawienie na współpracę charakteryzuje też ludzi, którzy potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia. 

Yulia Stratovich
Yulia Stratovich, cykl PEACEFULL SKY 110×100 akryl płótno 2022

Mocnym akcentem wystawy są abstrakcje Oleny Horhol. Artystka znana z gęsto kładzionych drobną szpachlą strukturalnych florystycznych abstrakcji FLOWERING, występujących często w pudrowych różach lub soczystych zieleniach, tym razem prezentuje tryptyk w tonacjach burgundów i czerwieni, które krzyczą do nas niczym gobeliny płonących drzew utkane farbami na płótnie.

Olena Horhol
Olena Horhol FLOWERING 48, 100×80, olej płótno 2020

Inny klimat oferuje zgrabna kolekcja kobiecych portretów Iryny Depko z cyklu FIGURY. Ta młoda artystka ze Lwowa fotografuje i maluje kobiety, gimnastyczki, tancerki, które przyjmują różne pozy. Przekaz wzmacnia zastosowana kombinacja barw i faktura. Wśród prezentowanych olejnych miniatur znajdziemy także obrazy z subtelnym motywem ludowym – Ukraina i Macierzyństwo III.

Iryna Depko
Iryna Depko MACIERZYŃSTWO II 55×46

Serię kobiecą dopełnia cykl litografii MOTION autorstwa Patrizii Moskalevich. Artystka prezentuje w ramach wystawy zarówno akty ukazujące linie kobiecego ciała w ruchu, jak i abstrakcyjne górskie pejzaże z cyklu ROCKS o żywej palecie barw. Inspiracje obcowania z naturą przeniesione na płótna zachęcają nas do aktywowania wszelkich pozytywnych emocji.

Patrizia Moskalevich
Patrizia Moskalevich STATE OF MIND 130×97 akryl płótno 2021

Artystyczny komentarz do sytuacji społecznej prosto z białoruskich ulic w ciekawy sposób przedstawia Rufina Bazlowa w cyklu prac „WYŻYWANKA”. Ta mieszkająca w Pradze białoruska artystka zajmuje się ilustracją, grafiką społeczną, scenografią i performansem. Rufina zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki swojej serii HISTORIA BIAŁORUSKIEJ WYŻYWANKI /vyzyvanka.com/, która wykorzystuje tradycyjne hafty ludowe do zobrazowania pokojowych protestów na Białorusi. „Wyżywanka” to gra słów składająca się z dwóch elementów: „wyszywanka” (‘haft’) oraz „wyżywać” (przetrwać). Rufina Bazlova haftuje wydarzenia na Białorusi. Każde zdjęcie to prawdziwe wydarzenie i historia realnych osób. To także ironiczny i piękny sposób na pokazanie światu tego, co dzieje się na Białorusi, za pomocą starożytnego haftu szyfrującego. Na wystawie zaprezentowane zostaną sygnowane plakaty z tej interesującej serii. 

Wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA w Vinci Art Gallery 19 sierpnia – 2 września 2022r.

Rufina Bazlova
 Rufina Bazlova
Vinci Art Gallery Poznan