Od kwietnia 2024r. ścianę kamienicy zdobi nowy mural powstały na podstawie obrazu autorstwa Agnieszki Potrzebnickiej–Romanowicz

W historycznej dzielnica Poznania, Śródce, na przestrzeni ostatnich lat, zaszły ogromne zmiany. Wybudowanie Bramy Poznania ICHOT, rewitalizacja kamienic oraz otwarcie wielu punktów gastronomicznych spowodowało, że miejsce to zaczęło tętnić życiem. Śródka stała się jednym z najbardziej znanych w Polsce przykładów udanej gentryfikacji. Na sukces ten złożyło się wiele czynników, a jednym z nich było wprowadzenie sztuki w przestrzeń Śródki. Szlaki przetarł powstały w 2015 roku mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, a w 2021 roku swoje wnętrza na sztukę i dla sztuki otworzyła w tym miejscu Vinci Art Gallery. Już rok później Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej Vinci Art Gallery, przy wsparciu Nickel Development, zainicjowała powstanie muralu będącego trawestacją obrazu „Oczko” autorstwa Artura Smoły. Mural ten, widoczny od strony ulicy Wyszyńskiego i Ronda Śródka, przybierając narodowe barwy Ukrainy, stał się nie tylko ozdobą, ale także manifestem poparcia dla naszych walczących z najeźdźcą sąsiadów. 

Galeria i Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej Vinci Art Gallery działa na Śródce od 3 lat i zorganizowała w tym czasie 25 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Kontynuacja projektu muralu w tym miejscu stanowi cykliczne, kolejne odsłony dzieła sztuki wkomponowanego w tkankę miasta i poruszającego ważne dla społeczności kwestie. Od kwietnia 2024r. ścianę kamienicy zdobi nowy mural powstały na podstawie obrazu autorstwa Agnieszki Potrzebnickiej–Romanowicz. Popiersie młodej dziewczyny otoczonej zielenią, wpisuje się w propagowaną przez Nickel Development ideę zrównoważonego budownictwa i szeroko pojętej ekologii. Oryginalny obraz (olej na płycie 60x60cm) prezentowany jest w galerii oraz na okładce marcowo-kwietniowego numeru magazynu CHARAKTERY.

Jako pierwszy deweloper w Polsce firma Nickel Development została zaproszona do udziału w projekcie „OZE każdy może”, którego ideą jest edukacja społeczeństwa w zakresie transformacji energetycznej, stanowiącej jedno z największych wyzwań stojących przed naszym pokoleniem. Proces przechodzenia na źródła energii odnawialnej nie dokona się jednak sam, wymaga on także szerokiego wsparcia informacyjnego i edukacyjnego. Chcemy zwrócić uwagą mieszkańców Poznania i przyjezdnych, odwiedzających stolicę Wielkopolski, na ten właśnie aspekt. Dlatego, poza wyborem „zielonego” dzieła sztuki, postanowiliśmy także do realizacji tego projektu wybrać farby fotokatalityczne, które dodatkowo wzmocnią wydźwięk ekologiczny tego przedsięwzięcia. Uważamy, że – zwłaszcza w okolicy Ronda Śródka, przez które codziennie przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów, powstały mural, nie tylko upiększy to miejsce, ale także – dzięki użyciu specjalistycznych farb – będzie oczyszczał powietrze neutralizując zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje. Co równie ważne, farby fotokatalityczne zabezpieczają także mury przed wilgocią, są paro – i gazoprzepuszczalne oraz zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni.  Jeden metr kwadratowy antysmogowego muralu redukuje dziennie 0,44 grama szkodliwych tlenków azotu – to tyle, ile dorosłe drzewo!                                W przypadku naszego śródeckiego muralu oznacza to moc około 160 drzew!

Pod muralem zamieszczone zostało przesłanie:

Jestem sztuką stworzoną z ekologicznych farb. Moja misja? Codziennie oczyszczam powietrze z mocą 160 drzew, rok w rok usuwając ponad kilka ton zanieczyszczeń. Zatrzymaj się na chwilę i odkryj moją moc.

Projekt powstał przy współpracy Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej Vinci Art. Galery, firmy Nickel Development oraz MurAll-Studio.

Click here to add your own text