Tomasz Kocięga

Niezwykły urok rzeźby

Inwestując w sztukę i obserwując obecne trendy, najczęściej słyszymy o malarstwie. Rzeźba utrzymuje się na drugim miejscu, stanowiąc 7% obrotów światowego rynku sztuki. Mniejsze zainteresowanie tą formą artystyczną wynika z prostego faktu – niektóre dzieła są trudne w przechowywaniu. Wielu początkujących kolekcjonerów decyduje się na obrazy, które w łatwy sposób można powiesić na ścianie. Jednak czy rzeźba faktycznie jest wymagającą formą sztuki? I jak właściwie wyeksponować ją we wnętrzach? 


Wysmakowane formy

Tomasz Kocięga
Tomasz Koclęga, Internum Pila Statera, painted bronze, glass, 2020, 57x16x20 cm, edycja 4z6

Nabywając pierwszą rzeźbę do kolekcji raczej nie będziemy chcieli skupiać się na obiektach stworzonych z nietrwałych materiałów. Na początek najłatwiejsze będą prace w mniejszych formatach, do których ekspozycji nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni czy specjalnego oświetlenia. Przykładem wybitnego rzeźbiarza, którego twórczość z łatwością możemy przechowywać na biurku, stoliku czy szafce jest Tomasz Koclęga. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Artysta jest także wykładowcą akademickim i ma za sobą udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i 50 indywidualnych. Rzeźby Koclęgi są wysmakowanymi obiektami, które oprócz unikalnej formy i znakomitego warsztatu, charakteryzują się także użyciem ciekawych materiałów – kryształów górskich czy szklanych kul. Oprócz waloru estetycznego, prace uznanego artysty z tak bogatą biografią i doświadczeniem są bezpieczną formą inwestycji w sztukę, a ze względu na wspomniany już mały format idealnie nadadzą się do wnętrza i nie sprawią problemów z ekspozycją. 

Siła koloru 

Patrząc na prace Jakuba Niewdana na myśl przychodzi wybitny twórca, którego prace utrzymują się w rankingach najdrożej sprzedanych rzeźb na świecie – Jeffa Koonsa. Cechy wspólne obu artystów to użycie nasyconych barw oraz częste przedstawienie zwierząt. Prace Jakuba Niewdana nie tylko nadadzą wnętrzu ciekawego charakteru, ale podobnie jak rzeźby Tomasza Koclęgi – najczęściej są tworzone w małych formatach, które bez problemu można wyeksponować w przestrzeni domu. Styl Niewdana zainteresuje osoby lubiące nowoczesność i minimalizm. 

Magia symbolu 

Wielbiciele symboli w sztuce docenią niezwykłe prace Jacka Opały. Artysta tworzy rzeźby, które przenoszą odbiorcę do magicznego świata baśni, zegarów i twarzy przywodzących na myśl marzenia senne. Opała używa różnych technik, m.in ceramiki. Podobny nastrój wyzwalają prace Rafa Tarnawskiego, który tworząc hipnotyzujące twarze często nawiązuje do mitologii i symbolu. 

Raf Tarnawski
Raf Tarnawski – Abyss V – 2021, aluminum, podstawa granit, (90x26x26cm)

Ekspozycja

Bez względu na to jaki styl nam nam się podoba, należy pamiętać, że rzeźba jest obiektem trójwymiarowym i najlepiej jeśli będzie widoczna z każdej strony. Przy pracach, których format jest nieco większy, należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie, które ma znaczący wpływ na prezentację dzieła we wnętrzu. Naturalne światło słoneczne bywa najlepszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że ustawimy prace w odpowiednim miejscu. Nawet pojedyncza rzeźba może zmienić nastrój pomieszczenia i nadać mu wyrafinowanego charakteru.