Sztuka a design

Pytanie o różnicę pomiędzy sztuką, a designem otwiera szerokie pole do dyskusji. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy granice tego, co uważamy za sztukę ciągle ulegają poszerzeniu. Czy przedmioty użytkowe mogą aspirować do rangi dzieł sztuki? Czy design oprócz aspektów związanych z funkcjonalnością, może zawierać w sobie cechy wyzwalające w odbiorcy emocje jakich dostarcza mu kontakt ze “sztuką wysoką”?

Design kojarzy się przede wszystkim ze “sztuką użytkową”, która oprócz walorów estetycznych jest także funkcjonalna. Projektować można meble, ubrania czy biżuterię, jednak ciągły rozwój (zarówno rynkowy, jak i technologiczny) sprawia, że design staje się niezwykle ważny nawet podczas wykonywania codziennych zakupów. Firmy prześcigają się w projektowaniu coraz atrakcyjniejszych produktów, a granice pomiędzy “sztuką czystą”, a “użytkową” stają się bardziej płynne. 

Oskar Zięta wystawa
Oskar Zięta, „Matt is the new shine”

Skoro podstawowym elementem designu jest jego funkcjonalność, można powiedzieć, że obraz uznany za “sztukę wysoką”, a ozdabiający ścianę pokoju, także spełnia pewną funkcję – wzbogaca przestrzeń i powiększa ją o walor estetyczny czy nadaje wymiaru duchowego. “Sztuka użytkowa” powinna mieć jednak praktyczne zastosowanie. Jak zatem połączyć ze sobą te dwa światy? Żyjąc w czasach wypełnionych technologią, moglibyśmy się spodziewać, że stanie się ona czynnikiem łączącym wiele oddzielonych od siebie obszarów. Wystarczy zwrócić uwagę na fenomen dzieł NFT, które stały się obecnie pełnoprawną częścią świata sztuki. 

Oskar Zięta wystawa
Oskar Zięta

NOWOCZESNY DESIGN OSKARA ZIĘTY 

Przykładem twórcy, który spaja ze sobą “sztukę czystą”, architekturę, design i najnowsze technologie, jest Oskar Zięta, którego monumentalna Rzeźba NAWA na Wyspie Słodowej we Wrocławiu powstała z ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i stała się charakterystycznym punktem na mapie miasta. 

Zięta jest nie tylko utalentowanym artystą i designerem, ale także innowatorem. Stworzył technologię FiDU (Freie Innendruck Umformung – formowanie ciśnieniem wewnętrznym) będącą jedną z najnowocześniejszych metod obróbki stali. Technika Zięty polega na spawaniu dwóch blach ze sobą a następnie “nadmuchiwaniu” ich za pomocą ciśnienia, co prowadzi do uzyskania trójwymiarowego kształtu. Artysta w ten sposób tworzy designerskie przedmioty codziennego użytku, najczęściej z wypolerowanej i lakierowanej stali lub miedzi.

Oskar Zięta wystawa
Oskar Zięta

Kariera Zięty jest dowodem na to, że współcześnie z powodzeniem łączyć można rolę artysty i wynalazcy, a sztukę – z nauką. Ostatnia wystawa Zięty „Matt is the new shine” w Vinci Gallery doskonale oddaje ideę przekraczania formy i konwencji.

Wystawa:

9.04.2022-7.05.2022