Nowe spojrzenie na barok 

Barok jest nurtem artystycznym, kochającym przepych. Ówczesnym twórcom zależało na odzwierciedleniu emocji w obrazie, przy jednoczesnym podkreślaniu racjonalności przedstawień i bardzo dokładnej anatomii ciała. Nowe spojrzenie na sztukę baroku odnajdziemy we współczesnym malarstwie Gochy Meg Stankiewicz, artystki, której prace znajdziecie Państwo w ofercie naszej galerii i które prezentowaliśmy podczas wystawy WINNE GRONO.  W swojej twórczości Gocha Meg Stankiewicz prowadzi dialog z dawnym malarstwem, zacierając przy tym granicę między figuracją i abstrakcją. Tak powstała seria obrazów: After… – After Rubens, After Bronzino, After Fragonard, After Caravaggio, które stanowią otwarty projekt artystki sięgającej po kolejne inspiracje z epoki.

Współczesny wymiar klasyki

W obrazach z tego cyklu dostrzegamy niezwykle bogatą paletę barw, jednak nakładana warstwami farba tworzy odmienną od barokowej fakturę prac. Odejście od jaskrawych kontrastów na rzecz rozmycia konturów, aż po widoczną dekonstrukcję kompozycji i tła oraz pozbycie się tak ważnego dla epoki baroku światła, wyrywają się z przyjętych wówczas reguł nadając klasycznym motywom bardzo współczesny wymiar. Przemyślane zabiegi artystyczne jak zacieranie kształtów lub zmiana scen rodzajowych w abstrakcję z widoczną fakturą, pociągnięciami pędzla, plamami i zaciekami farby, a także odważne operowanie kolorami (róże, fiolety, zielenie, błękity) łączą się na płótnach w idealną całość tworząc niekiedy kolorystyczna mgłę. 

Światło Rembrandta i zabawa konwencją

Innym przykładem interesujących nawiązań do malarstwa historycznego są fotografie Ewy Ćwikły, artystki która całymi garściami czerpie ze sztuki dawnych mistrzów, nadając swoim pracom bardzo malarski charakter poprzez zastosowanie charakterystycznych dla epoki tonacji barw i światła. Dzięki temu fotografie jej autorstwa zyskują niepowtarzalny klimat i uwodzą odbiorców niczym sztuka dawna, co zaprezentowaliśmy Państwu w Vinci Art Gallery podczas wystawy ŚWIATŁO REMBRANDTA I INNE HISTORIE. Modelkami są najczęściej kobiety i dziewczynki, z których twarzy Ewa Ćwikła wydobywa charakterystyczne cechy urody, z gracją opakowując wszystko w renesansowo-barokową stylizację. 

Surrealistyczne smaczki i współczesne transformacje

Na uwagę zasługują różne serie fotografii, zarówno te bardziej dosłownie przenoszące nas w nastój sprzed wieków, jak i te osadzone we współczesnej, nierzadko surrealistycznej estetyce, jak cykl DELFS BLAUW inspirowany holenderską porcelaną. Ewa Ćwikła mruga do nas okiem bawiąc się konwencją i zapraszając do świata swojej wyobraźni. Artystka otrzymała wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień w światowych konkursach fotograficznych. Dekoracyjne walory jej prac dopełniają specjalnie dobrane stylizowane bądź nowoczesne oprawy, a głębię kolorów podkreśla najlepszej jakości papier. Inne medium dla prezentacji jej dzieł stanowi hdf white glass lub ręcznie zdobiona tkanina, na którą przenosi ona pojedyncze zdjęcia – jak w ramach cyklu „Gaugany”, dzięki czemu fotografia zyskuje jeszcze bardziej unikatowy charakter.

Wnętrza ze smakiem i zaproszenie do kolekcjonowania

Duże formaty doskonale zaistnieją we wnętrzach zarówno klasycznych jak i nowoczesnych, a miniatury świetnie prezentują się w multiplikacji, jednocześnie stanowiąc idealny, niebanalny upominek. W ramach oferty naszej galerii rekomendujemy limitowane i numerowane edycje fotografii kolekcjonerskich w wielu różnych formatach wraz z certyfikatem i przepięknym listem artystki.