Agnieszka Potrzebnicka- Romanowicz

Urodzona w 1983 w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplomem uhonorowanym udziałem w corocznej wystawie najlepszych dyplomów ASP– Coming Out 2011.

W swoim malarstwie porusza tematy dotyczące przyrody i jej relacji z człowiekiem, starając się przełożyć na język sztuki osobistą potrzebę bycia częścią natury. Zestawiając dwa światy- roślin i ludzi, artystka podejmuje próbę zamknięcia czasu, utrwalenia momentu wspólnego ich obcowania i przemijania, któremu tak samo podlegają. Życie we współczesnym świecie, rozwój cywilizacji i egoizm gatunkowy sprawiają, że zapominamy o tym, jak nieodzownym elementem człowieczeństwa jest przyroda. Poddajemy się złudzeniu oddzielenia od niej, bycia ponad. Świadomość podporządkowania tym samym prawom natury rozwija się w twórczości A. Potrzebnickiej w zainteresowanie zagadnieniem ludzkiego ciała jako materii nie przypisanej jedynie człowiekowi, lecz będącej częścią wszechświata. Takie rozważania znajdują odwzorowanie w obrazach formalnie często nawiązujących do nurtu malarstwa surrealistycznego.

Artystka tworzy w różnych technikach, najczęściej jest jednak wierna tradycyjnej technice olejnej na płótnie lub desce.

Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza granicami. Obrazy artystki były pokazywane na różnych wystawach, a ostatnio na Tajwanie, gdzie znalazła się w gronie finalistów międzynarodowego konkursu Art Revolution Taipei 2020.

WYSTAWY:

 • 2021 
  „Oddychaj”, wystawa  indywidualna malarstwa Agnieszki Potrzebnickiej- Romanowicz, Żywa Galeria w Warszawie
 • 2020 
  Art Revolution Taipei, wystawa finalistów konkursu, Tajwan 
 • 2019 
  “W dżungli “ -wystawa zbiorowa, Galeria Agra Art Nova w Warszawie
  „Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość”, wystawa Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej, WOK w Lublinie”
  „Herbarium vivit”, wystawa indywidualna malarstwa Agnieszki Potrzebnickiej- Romanowicz, Galeria Taras Sztuki, Centrum Kultury Wilanów w Warszawie
  Noc muzeów, wystawa Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej, Centrum Praskie Koneser w Warszawie 
 • 2011 
  „Coming out 2011”, Wystawa najlepszych dyplomów ASP w Warszawie, Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie 
 • 2006 
  „Wystawa studentów pracowni rysunku WKiRDS”, Dom Kultury na Smolnej w Warszawie 
 • 2005 
  „Tradycja i współczesność w konserwacji dzieł sztuki” wystawa jubileuszowa 100-lecia ASP w Warszawie, Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie