David Schab

David Schab (właść. Dawid Schab), ur. 1973r. w Rybniku, mieszkał wiele lat w Tychach, obecnie mieszka i tworzy w Bristolu, Wielka Brytania. Studiował Prawo, absolwent Politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz podyplomowo Malarstwa w pracowni prof.  Włodzimierza Karankiewicza na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Malarstwem  sztalugowym zajmuje się od 1999r., ale rysunek towarzyszy mu od najmłodszych lat. Przez 2 lata  uczęszczał na zajęcia rysunku i malarstwa na ASP w Krakowie. 

Preferowana technika to olej na płótnie oraz suche pastele na papierze. Prace Davida  charakteryzują się bardzo bogatą i odważną kolorystyką, silnymi kontrastami oraz grą światła i  cienia, co jest wyraźnym nawiązaniem do nurtu koloryzmu oraz ekspresjonizmu. David pozostaje  pod silnym wpływem takich malarzy jak Matisse, Gauguin, van Gogh czy Jan Szancenbach, Józef  Czapski oraz David Hockney. 

Tematami prac są głównie martwe natury, pejzaże oraz portrety.

Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i w Wielkiej Brytanii oraz we  Włoszech.  Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych całej Europy, Stanach Zjednoczonych, RPA i  Azji. Często udziela się charytatywnie, ofiarując swoje prace na aukcje charytatywne, głównie dla  chorych dzieci.

Publikacje w: Artysta i Sztuka(nr 31), Tydzień Polski(Wielka Brytania), Gennaio Toscana  Nuova(Włochy), Vogue(wydanie brytyjskie) oraz występy medialne w TVP oraz Radio Wnet i Radio  Bristol(UK).