Iryna Depko

Iryna Depko

Iryna Depko ur. W 1990r. we Lwowie na Ukrainie, w 2013 roku ukończyła Politechnikę Narodową -Instytut Architektury i Wzornictwa. 

Obecnie jest współczesną artystką i fotografką Ukrainy, mieszka i pracuje na Ukrainie i w Polsce. 

Iryna realizuje swoją własną wizję malarską, jej dojrzałość artystyczna owocuje wyraźnymi płótnami, ujmującymi tematy w szerokim abstrakcyjno-figuratywnym stylu. Artystka wyraża swój estetyczny światopogląd przy użyciu kombinacji barw. Nowy etap w twórczości Iriny zapoczątkowała kariera fotograficzna, a jej własne zdjęcia stały się z czasem inspiracją do tworzenia prac malarskich. Ponieważ artystka uwielbiała fotografować kobiety, zainspirowało ją to do stworzenia malowniczej kolekcji „Figur”. To kolekcja przedstawiająca gimnastyczki i tancerki ze zdjęć Iriny. 

Wraz z pojawieniem się nowych tematów artystka nie zaprzestała pracy nad istniejącą kolekcją pejzaży. Iryna podkreśla również, że lubi pracować nad dwiema seriami prac jednocześnie, bo dostarczają one różnych emocji, a odrębne źródła inspiracji wzajemnie się dopełniają. Wśród serii malarstwa pejzażowego artystki wyróżniają się motywy morskie, miejskie i przyrodnicze.

Od 2018 roku artystka współpracuje także z galeriami europejskimi, a jej prace trafiają do zagranicznych kolekcji.