Jacek Kulm

Jacek Kulm

Urodzony w 1943 r. Od 1946-50 zamieszkały w Szczecinie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego (od 1950 r.) przeniósł się na stałe do Poznania, gdzie mieszka do dziś.

W latach 1964-71 studiował na UAM na wydziale pedagogicznym o kierunku artystycznym oraz na wydziale historii. W roku 1965 złożył egzamin z fotografii u prof. J. Czarneckiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W latach 1966-69 prowadził działalność fotoreporterską w RO ZSP w Studenckiej Agencji Fotograficznej.

Od 1972 współpracuje z teatrami w kraju i za granicą: Teatr Nowy – Poznań, Teatr Wielki – Warszawa, Teatr Polski – Poznań, Teatr Muzyczny – Poznań, Estrada Poznańska, Kabaret, Polski Teatr Tańca, Pantomima H. Tomaszewskiego, Pantomima Głuchych – Olsztyn, Balhof Theater – Hanower, Aegi Theater – Hanower, Chaps Elyseey – Paryż.

W latach 1969-94 odnosił sukcesy w licznych konkursach, pokazach, salonach i wystawach indywidualnych.

Członek Zaiks-u i ZPAF-u. Mistrz Fotograficzny.

Fotografią interesował się od najwcześniejszych lat, w czym miał znaczny udział jego ojciec, Ryszard Kulm, znany polski artysta plastyk. Fotografii alternatywnej poświęcił się ok. 1974 roku i pozostaje jej wierny do dzisiaj. Działa we wszystkich dyscyplinach sztuki, starając się łączyć je ze sobą. 

„Ważny jest dla mnie również sam proces tworzenia oraz jego nieoczywistość. Podejmowanie niektórych decyzji trwa godziny, dni, niektórych zaledwie sekundy, uzależniając końcowy efekt od gestu, chwilowego wybuchu. Jednakowoż raz podjęta decyzja, pozostaje na zawsze, nie da się jej przemalować, zmyć, poprawić. Tym charakteryzuje się technika wodna, której używam.”