Jolanta Johnsson ur. w 1955r. w Poznaniu – malarka, doktor sztuk pięknych, obecnie prowadzi pracownię grafiki projektowej na uniwersytecie Vistula, wydział Grafiki, w Warszawie. W latach 1984–1989 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Haliny Chrostowskiej i Rafała Strenta (grafika) oraz Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo). Dyplom pod kierunkiem Rafała Strenta obroniła w 1990r. W 2012r uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych, ASP Kraków.
Od 1988r. artystka prezentowała wystawy indywidualne: debiut w Nässjö (Szwecja), następnie w Sztokholmie (1989), Warszawie (wielokrotnie od 1993, ostatnio w Galerii van Golik w 2010), Essen (1994), Poznaniu (1998), Krakowie (2007). Od 1985 wielokrotnie też uczestniczyła w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w Ogólnopolskim Przeglądzie Grafiki Studenckiej, Kraków 1985 i Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunków Studentów Wyższych Szkół Artystycznych, Katowice 1985 (Nagroda Pedagogów), Międzynarodowym Triennale Grafiki Polskiej, Kraków 1991, I Międzynarodowym Biennale Grafiki, Maastricht 1992, wystawie grafiki „Człowiek w obrazie”, Xylon Museum i w towarzyszących warsztatach w Schweizingen i Reutlingen (Niemcy) w 1997, objazdowej wystawie artystek polskich i amerykańskich „Artystka i jej światopogląd”, USA 1998 i wielu innych wystawach środowiskowych, charytatywnych, targach sztuki itp.
Obrazy Jolanty Johnsson udowadniają przywiązanie do poszukiwań w obrębie samej materii malarskiej ale zdradzają też skłonność do poszukiwania świata uporządkowanego. Nawet radość i fascynacja ruchem tego porządku nie burzą. Kompozycje artystki posiadają zróżnicowaną materię i zdefiniowane są drobnymi ażurami elementów, punktów, linii, dotknięć pędzla, płynnych, przenikających się form. Tworzą one świat łagodny, żyjący swoim rytmem, na który nakładają się radości i wzruszenia, niepokoje i lęki, niczym codzienne poszukiwanie sensu i harmonii. Chociaż urzeka ją sama forma malarskiej substancji, efekty formalne i ich funkcjonowanie w kompozycji – artystyczny zapis tworzy metaforyczne przesłanie – odsyła widza do świata emocji i pozytywnych skojarzeń.
Słowami artystki – „ Człowiek jest piękny i dobry, brzydki i zły. Jesteśmy skazani na ten dualizm. Bez napięcia pomiędzy tymi biegunami nie byłoby sztuki. Przynajmniej tej, którą znamy. Człowiek od wieków próbuje zrozumieć siebie, poprzez sztukę – jest w niej postacią centralną. W mojej sztuce występują również figury ludzkie, posługuje się znakiem sylwetki człowieka, żeby wyrazić to co się dzieje w nim – świadomości, sercu, czy można to nazwać inaczej. Czasami myślę, że świat przyrody; roślin i zwierząt jest tak cudowny i różnorodny, że nie warto zajmować się człowiekiem. Jednak ten temat ciągle wraca”.
Domeną Jolanty Johnsson jest malarstwo, ale artystka zajmuje się też rysunkiem i grafiką. W ofercie galerii prezentujemy prace z cyklu HUMAN wykonane w technice algrafii, foliorytu, akrylu oraz w technice własnej.
Prace te są sygnowane i dostępne w limitowanych edycjach po 30 szt. wykonane na papierze Fabriano.