Olena Horhol

Olena Horhol

Olena Horhol – artystka urodzona w 1994 roku w Ukrainie. W latach 2011-2015 studiowała Projektowanie Tkanin na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk, dyplom w 2015 r. W 2013 r. spędziła semestr na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w ramach wymiany studenckiej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, plenerach. Wzięła udział w tworzeniu pierwszego malarskiego filmu animowanego “Loving Vincent” (2016). Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach na Ukrainie, w Polsce, Rosji, na Węgrzech oraz w Holandii. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. 

O twórczości 

Maluję pejzaże. 

Maluje rzeczywistość, która mnie otacza. Maluje rzeczy które znajdują się dookoła mnie. Rzeczy z pozoru oczywiste, lecz często niezauważalne. 

Czasami dokumentuję tylko pewną scenę. Innym razem próbuje wynajdywać najbardziej pomijalne, pozornie nieciekawe fragmenty i umieszczać je w centrum uwagi. Zdarza się, że w moich pracach zawarta zostaje pewna kompozycją, wzór światła i cieni, kształtów i form, kolory i kontrasty. Czasami jednak wystarcza sama powierzchnia – ziemia, pole ze śniegiem, odbicie na wodzie. Wyzwaniem, które przed sobą stawiam, jest dostrzeżenie detalu w minimalistycznej kompozycji. Aby to osiągnąć wykorzystuję w swoich obrazach fakturę – długie, grube, wystające pociągnięcia farby – dla podkreślenia kształtu i zaakcentowania koloru. 

Zrobiłam dyplom z tkaniny artystycznej. W czasie swoich studiów pracowałam z tekstyliami i nićmi. Cały czas próbuje łączyć te umiejętności z malarstwem. To właśnie dlatego faktura na moich obrazach przypomina układ nici na krośnie. Jak gobelin, utkany farbami na płótnie. 

Moim celem jest namalowanie obrazu, który nie będzie jedynie szkicem czy etiudą, lecz starannie przygotowanym, przemyślanym dziełem sztuki. 

Podobnie jak gobelin.