Rufina Bazlova

  • Rufina Bazlova
Rufina Bazlova artystka

RUFINA BAZLOVA to mieszkająca w Pradze białoruska artystka, która zajmuje się ilustracją, grafiką społeczną, scenografią i performansem. Rufina zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki swojej serii HISTORIA BIAŁORUSKIEJ WYŻYWANKI /vyzyvanka.com/, która wykorzystuje tradycyjne hafty ludowe do zobrazowania pokojowych protestów na Białorusi. 

Artystka znana jest również jako autorka w pełni haftowanego komiksu Żenokol (Kobiecość), eksplorującego obecną w ludowych tradycjach tematykę feminizmu. 

W 2021 r. Rufina Bazlova wraz z Sofią Tocar założyły grupę Stitchit, która skupia się na palących kwestiach społeczno-politycznych, przy użyciu tradycyjnej techniki haftu jako narzędzia oporu i dialogu. Stitchit angażuje różne społeczności i osoby w proces tworzenia zacierając granice autorstwa. Artystki zapraszają wszystkich do przyłączenia się do projektu framedinbelarus.net. 

Rufina Bazlova uzyskała tytuł magistra ilustracji (FDU LS, ZČU. 2015) oraz drugi tytuł licencjata ze scenografii (KALD, DAMU. 2020). 

9 sierpnia 2020 roku w całej Republice Białorusi wybuchły pokojowe, zdecentralizowane protesty przeciwko sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich. W odpowiedzi władze przez sześć miesięcy brutalnie tłumiły protesty, co zaskutkowało tysiącami politycznych więźniów, pobiciami, gwałtami i śmiercią niewinnych ludzi. Na Białorusi nadal trwa walka ludności z niesprawiedliwością i okrucieństwem. Jak mówi artystka – „Nic się nie skończyło, i jest dla nas bardzo ważne, aby wiedzieli o tym nasi sąsiedzi, którzy już przeszli tę drogę. O tym właśnie mówi wystawa „Białoruska Wyżywanka”. 

„Wyżywanka” to gra słów składająca się z dwóch elementów: „wyszywanka” (‘haft’) oraz „wyżywać” (przetrwać). Rufina Bazlova haftuje wydarzenia na Białorusi. Każde zdjęcie to prawdziwe wydarzenie i historia realnych osób. Łatwo rozpoznać policję, pojazdy policyjne, marsze kobiet, Swietłanę Tsichanouską i Łukaszenkę. To ironiczny i piękny sposób na pokazanie światu tego, co dzieje się na Białorusi, za pomocą starożytnego haftu szyfrującego. 

Kroniki protestów na Białorusi wyszywane przez Rufiną Bazlową opisywały już światowe media, a w czerwcu 2021r. białoruską artystkę z jej wystawą gościła galeria Yulii Stratovich przy ul. Poznańskiej 24 w Warszawie. 

Obecnie mamy możliwość zaprezentować część prac z tej kolekcji, w formie serii limitowanych i sygnowanych przez artystkę plakatów, w ramach wystawy PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA w Vinci Art. Gallery 19.08-2.09.2022r.