Wacław Wantuch

Wacław Wantuch,

po ukończonych w 1993 r. studiach, na wydziale rzeźby, w krakowskiej ASP, zamienił dłuto na obiektyw i zaczął zajmować się wyłącznie fotografią.
Stał się najbardziej rozpoznawalnym współczesnym polskim fotografem „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadził w swojej pracowni. Autor wielu wystaw indywidualnych i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiej fotografii XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez mistrzowskie opanowanie światła.

Przełomem w jego pracy artystycznej był 2016 r. Zakończył wtedy obrazowanie fotograficzne i wrócił do korzeni malarstwa olejnego. Dziś artysta własnoręcznie przygotowuje grunty kredowo-klejowe, sprawdzone już w średniowieczu. Samodzielnie uciera farby według receptur Szkoły Flamandzkiej i weneckich starych mistrzów laserunku. Do rysunku wstępnego oraz imprimatury często używa samodzielnie wypalanego węgla drzewnego, dzięki któremu uzyskuje bogate w szarości przejścia tonalne. 

Prezentacja w serii aktów Wacława Wantucha to dowód na to, że krągłości i łuki kobiecej nagości nadal stanowią obiekt fascynacji i nieustającej inspiracji, zamienianej w pasję do pracy rysunkowej i malarskiej. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, tworzy je tak, aby były gloryfikacją kobiecego ciała, przy którym ciało mężczyzny wydaje się być „ciosane siekierą”.
Te unikatowe działa, stworzone za pomocą doskonałego warsztatu rysunkowego i malarskiego rekomendujemy w ofercie Vinci Art Gallery.