Anastazja Rydlevskaya

Wystawa zbiorowa „PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA”

Od 19 sierpnia zapraszamy na wystawę PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA prezentującą prace sześciu współczesnych Artystek z Białorusi i Ukrainy. Różne nurty, temperatura prac i techniki, ale jedno wspólne przesłanie – chęć tworzenia, manifestacji sztuki, pomaganie przez sztukę. Kreatywna moc kobiet konfrontująca się z brutalną rzeczywistością trudnych czasów na różne sposoby. Sztuka, która raz stanowi remedium, innym razem świadomie komentuje aktualne wydarzenia, wyraża niezgodę i bunt. Promująca wystawę maska SŁOŃCE pochodzi z cyklu prac Anastasii Rydlevskiej, artystki z Mińska, która wierzy, że za pomocą sztuki można manifestować moc solidarności. Jak twierdzi – „Wszystkich nas łączy przecież to samo pragnienie – pragnienie szczęścia”. Zainspirowana polinezyjskimi maskami rytualnymi, artystka tworzy trójwymiarowe maski o teatralnym charakterze. Sztuka służy jej do ujawniania i przepracowywania traumy, a maski pokazują ukrytą prawdę, stanowiąc metaforę represjonującego systemu politycznego pozbawionego twarzy, a zarazem jego bezimiennych ofiar. 

Anastazja Rydlevskaya
Anastazja Rydlevskaya SŁOŃCE 2022 technika własna

Inspiracje naturą znajdziemy w obrazach Yulii Stratovich, współkuratorki wystawy. Artystka malująca głównie nieoczywiste miejskie pejzaże, stworzyła krótki cykl prac PEACEFULLSKY ukazujący abstrakcyjne ptasie gromady na tle pastelowego nieba. Ptaki przemierzające przestrzenie w określonym rytmie i porządku doskonale komunikują się ze sobą. To nastawienie na współpracę charakteryzuje też ludzi, którzy potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia. 

Yulia Stratovich
Yulia Stratovich, cykl PEACEFULL SKY 110×100 akryl płótno 2022

Mocnym akcentem wystawy są abstrakcje Oleny Horhol. Artystka znana z gęsto kładzionych drobną szpachlą strukturalnych florystycznych abstrakcji FLOWERING, występujących często w pudrowych różach lub soczystych zieleniach, tym razem prezentuje tryptyk w tonacjach burgundów i czerwieni, które krzyczą do nas niczym gobeliny płonących drzew utkane farbami na płótnie.

Olena Horhol
Olena Horhol FLOWERING 48, 100×80, olej płótno 2020

Inny klimat oferuje zgrabna kolekcja kobiecych portretów Iryny Depko z cyklu FIGURY. Ta młoda artystka ze Lwowa fotografuje i maluje kobiety, gimnastyczki, tancerki, które przyjmują różne pozy. Przekaz wzmacnia zastosowana kombinacja barw i faktura. Wśród prezentowanych olejnych miniatur znajdziemy także obrazy z subtelnym motywem ludowym – Ukraina i Macierzyństwo III.

Iryna Depko
Iryna Depko MACIERZYŃSTWO II 55×46

Serię kobiecą dopełnia cykl litografii MOTION autorstwa Patrizii Moskalevich. Artystka prezentuje w ramach wystawy zarówno akty ukazujące linie kobiecego ciała w ruchu, jak i abstrakcyjne górskie pejzaże z cyklu ROCKS o żywej palecie barw. Inspiracje obcowania z naturą przeniesione na płótna zachęcają nas do aktywowania wszelkich pozytywnych emocji.

Patrizia Moskalevich
Patrizia Moskalevich STATE OF MIND 130×97 akryl płótno 2021

Artystyczny komentarz do sytuacji społecznej prosto z białoruskich ulic w ciekawy sposób przedstawia Rufina Bazlowa w cyklu prac „WYŻYWANKA”. Ta mieszkająca w Pradze białoruska artystka zajmuje się ilustracją, grafiką społeczną, scenografią i performansem. Rufina zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki swojej serii HISTORIA BIAŁORUSKIEJ WYŻYWANKI /vyzyvanka.com/, która wykorzystuje tradycyjne hafty ludowe do zobrazowania pokojowych protestów na Białorusi. „Wyżywanka” to gra słów składająca się z dwóch elementów: „wyszywanka” (‘haft’) oraz „wyżywać” (przetrwać). Rufina Bazlova haftuje wydarzenia na Białorusi. Każde zdjęcie to prawdziwe wydarzenie i historia realnych osób. To także ironiczny i piękny sposób na pokazanie światu tego, co dzieje się na Białorusi, za pomocą starożytnego haftu szyfrującego. Na wystawie zaprezentowane zostaną sygnowane plakaty z tej interesującej serii. 

Wystawa PRAGNIENIE SZCZĘŚCIA w Vinci Art Gallery 19 sierpnia – 2 września 2022r.

Rufina Bazlova
 Rufina Bazlova
Vinci Art Gallery Poznan