100 lat SURREALIZMU w Vinci Art Gallery !
W 2024 roku mija 100 lat od wydania „Manifestu surrealistycznego” autorstwa André Bretona. To doskonała okazja, aby przybliżyć historię tego awangardowego nurtu, jego inspiracje oraz współczesne dzieła, które odwołują się do sfer fascynujących surrealistów. Surrealizm, który narodził się w Paryżu w latach 20. XX wieku, jest ruchem artystycznym o bogatej historii, a jednym z jego głównych celów było zgłębianie tajemnic umysłu i podświadomości, opierając się między innymi na teorii Zygmunta Freuda. Surrealizm to fascynujący nurt, który obejmuje nie tylko sztuki plastyczne, ale także literaturę i film. Był buntem przeciwko realizmowi, racjonalizmowi, utylitaryzmowi i klasycyzmowi. Współcześni artyści nadal korzystają z narzędzi surrealistów, takich jak sny, podświadomość i groteska, tworząc zupełnie nowe światy, w których porusza się ich sztuka.
Dadaistyczna zabawa i sięganie do podświadomości
Surrealiści czerpali inspiracje z ruchu dadaistycznego, kwestionując obowiązujące normy i wartości artystyczne. Do najczęściej stosowanych przez nich technik należały automatyzm, kolaż i frottage. Tworzyli prace, które przeciwstawiały się logice i realizmowi, ujawniając ukryte pragnienia i lęki tkwiące w głębi świadomości. Najbardziej znani przedstawiciele tego ruchu to Salvador Dalí, Giorgio de Chirico, Max Ernst, Hans Arp, Francis Picabia i René Magritte. Surrealizm to niecodzienne zestawienia codziennych przedmiotów, antropomorfizacja, emocjonalizm, spontaniczność, a także lęki, fobie, sny i ezoteryka. Był to nurt o zasięgu międzynarodowym, chociaż w Polsce nie działała oficjalna grupa surrealistów, wielu artystów inspirowało się kierunkami bliskimi ideowo surrealizmowi, takimi jak romantyzm czy Młoda Polska.
Psychologia i emocje
Współcześnie możemy dostrzec wpływy surrealizmu w pracach wielu artystów. W Vinci Art Gallery polecamy Państwa uwadze prace Jacube Rybińskiej, która łączy sztukę z psychologią. Artystka jest z wykształcenia psychologiem klinicznym, inspiruje się zjawiskami sennymi, portretami psychologicznymi oraz marzeniami. Jej obrazy, nasycone kolorami, zachęcają do refleksji nad samym sobą. Dzieła inspirowane chwilami, wrażeniami, usłyszanymi słowami, rytmami i snami tworzy też Katarzyna Zawierucha. Jej przedstawienia kobiet emanują tajemniczością i silnym ładunkiem emocjonalnym, które przyciągają uwagę odbiorców, przypominając marzenia senne przeniesione na płótno. Niezwykłe wizje, na pograniczu fantastyki i historii tworzą w swoich fotograficznych kompozycjach Ewa Ćwikła i Marcin Weron. Do magicznego świata zapraszają też rzeźby Jacka Opały i Rafa Tarnawskiego.
Świat kolorów i groteski
Malarstwo Szymona Chwalisza i Zbigniewa Olszyny to połączenie motywów popkultury, symbolizmu i surrealizmu z kompozycją plakatu. Artyści odważnie sięgają zarówno do palety barw, jak i metafor. Zaś Jacek Lipowczan, członek Society of Art of Imagination w Londynie, tworzy prace o groteskowym charakterze. Jego malarstwo, określane jako realizm surrealistyczno-fantastyczny, łączy ironię z przedstawieniami współczesności, które można odczytywać zarówno w kontekście lokalnym, jak i światowym. Natomiast, Łukasz Jankiewicz, choć czerpie inspiracje z impresjonizmu, w swoich pracach ukazuje elementy surrealizmu: kobiece twarze, intensywne barwy i odrealniony świat przedstawiony. Jego obrazy przenoszą widza do nowego świata kolorów, faktur i wyobraźni. Na uwagę zasługują figuratywne obrazy Elhana Hadżijewa, w którego malarstwie dominuje abstrakcja, jednak w pracach na papierze o mniejszych formatach, Artysta również bawi się kolorem, prezentując postaci jakby z baśni. Innym razem podziwiamy misterne przedstawienia przeniesione tuszem i piórkiem na biel kartki. Romantyczni kochankowie i nostalgiczni muzycy przypominają nam często w swoim uniesieniu to surrealistyczne wyciąganie przedmiotów z ich codzienności.