Natalia Fundowicz

Natalia Fundowicz

Natalia Fundowicz-Dziobek ur w Krakowie w 1991 r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie-kierunek malarstwo, pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Adama Brinckena oraz pracowni rysunku prowadzonej przez dr. Rafała Borcza. W Roku 2014, 2015, 2016 otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

W swoich pracach korzystam z bogatego zasobu różnych technik i sposobów ekspresji. Na obrazach prezentuję ślady po mojej podróży ku afirmacji życia. Afirmacji natury, kobiecości, ciała, macierzyństwa. To, co widzę, osadzam na płaszczyznach z delikatnością i lekkością intensywnych, choć akwarelowych kolorów, starając się przy tym nie odbierać im ruchu. Na płótnach i na ścianach tworzę mapy umieszczonych jakby w stanie nieważkości barwnych znaków i metaforycznych form. Zaludniają przestrzeń, uciekają z obrazów, ulatniają się, spadają i rozmywają się w powietrzu i na ziemi. Nie lubią zamkniętych ram, jak i zamkniętego umysłu. Forma, o jakiej myślę i której poszukuję, musi być, symulacją wewnętrznego przeżycia, jego synestezyjnym kształtem, który określa mój zamysł, kształtujący go następnie w dzieło.

Ważny jest dla mnie również sam proces tworzenia oraz jego nieoczywistość. Podejmowanie niektórych decyzji trwa godziny, dni, niektórych zaledwie sekundy, uzależniając końcowy efekt od gestu, chwilowego wybuchu. Jednakowoż raz podjęta decyzja, pozostaje na zawsze, nie da się jej przemalować, zmyć, poprawić. Tym charakteryzuje się technika wodna, której używam.

 • Organizacja i udział w wystawie indywidualnej “Różnorodność” w Klubie Herbacianym “Nie lubię Poniedziałków” w Krakowie, sierpień 2014.
 • Udział w wystawie indywidualnej “The Variety of N.” w Polish Social and Cultural Association w Galerii POSK w Londynie, sierpień 2014.
 • Udział w zagranicznej indywidualnej wystawie malarstwa „Something New” w „Nigel Bartlett-antique shop” w Dartmouth, w Anglii, wrzesień 2014.
 • Organizacja i udział w wystawie kwARTet w Centrum Kultury im. Kamila Cypriana Norwida w Krakowie, wrzesień-październik 2014.
 • Udział w wystawie zbiorowej “Zespół Wespół”, Centrum Sztuki współczesnej Solvay w Krakowie, 2015.
 • Udział w wystawie Re–Akcje 3 w Małej Zbrojowni, Wydziału Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, marzec-kwiecień 2015.
 • Udział w indywidualnej wystawie “Traces” w Wiedniu, Austria, lipiec-sierpień 2015.
 • Udział w wystawie projektu To Ja. To MY. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, luty 2016.
 • Udział w wystawie projektu RE-AKCJE 4 w Małej Zbrojowni, Wydziału Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kwiecień 2016.
 • Udział w indywidualnej wystawie “Abstract Beauty” w Spa Clinique w Londynie, wrzesień-październik 2019.
 • Udział w indywidualnej wystawie “Nazwij mnie swoją” w Galerii New Era Art w Krakowie, czerwiec 2020.

Od 2013 czynnie bierze udział w wielu aukcjach i  wystawach zbiorowych w całej Polsce (Opole, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Warszawa) oraz współpracuje z Ad Lib Gallery w Londynie.