Artur Smoła

Artur Smoła

Artur Smoła
Rocznik 1976. Pochodzi z Pilzna. Od początku lat 90 związany na stałe z Tarnowem, gdzie w 1995 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego. Prawnik z wykształcenia. W latach 2005-2008 odbywał aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Większość jego prac to obrazy olejne, w mniejszym zakresie grafiki komputerowe oparte na szkicach.

Autor czterech cykli malarskich: ,,Droga na Meksyk”, ,,Hotel Tokio” , ,,Wysoka Wielka Woda” oraz ,,Karmin na ustach CZARNEJ MADONNY „.

Z inicjatywy Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej Vinci Art Gallery i przy okazji 1 urodzin galerii na poznańskiej Śródce, na ścianie jednej ze śródeckich kamienic powstał mural wedle jego projektu, który oparty został na obrazie OCZKO. Praca ta dała początek serii trzech obrazów, z których każdy dotyczy jednego z trzech największych huraganów w historii. WILMA, RITA I KATRINA.

************************
Słowami artysty – Kobieta/Madonna symbol matki, która może totalnie zrujnować, ale nikt jak ona nie zbuduje człowieka. To natura…..potężna, łaskawa dla nas…..nie zasługujemy często na tę łaskę. To ważny teraz symbol, kiedy świat na naszych oczach pędzi ku katastrofie….ona zastyga w powietrzu i patrzy. To energia, to życie, to źródło wszystkiego. To początek i koniec.
W CZASIE, GDY KSZTAŁTOWANIEM SIE JAKO CZŁOWIEK KOBIETY W WIEKSZYM STOPNIU BUDOWAŁY MOJE ŻYCIE. JEGO DEKONSTRUKCJA BYŁA BARDZIEJ UDZIAŁEM MĘŻCZYZN. MOŻE TO PRZEZ ATAWISTYCZNY ELEMENT RYWALIZACJI.
Powinna nastać era kobiet, do czego bardziej się skłaniam w swoim przekonaniu patrząc przez okno i w telewizor. Podziwiam mocne kobiety za to, że za pomocą silnych charakterów potrafią kreować świat bez używania przemocy, do której częściej uciekają się jednak mężczyźni. PRZEMOC, KTÓRA CZĘSTO WYNIKA Z OPTYKI OPARTEJ NA STEREOTYPACH UWAŻAM ZA WYRAZ SŁABOŚCI. DLA MNIE WSZYSTKO, CO POCHODZI Z ZEWNĄTRZ I JEST DOBREM SAMYM W SOBIE, TYLKO MNIE WZBOGACA, NIGDY NIE STANOWI ZAGROŻENIA. W TZW MĘSKIM ŚWIECIE NIESTETY CZĘSTO BIERZE GÓRĘ KONCEPCJA WZAJEMNEGO ZWALCZANIA ,,PRZECIWNIKA”. STĄD BIORĄ SIĘ TYLKO WOJNY. CHOĆ OCZYWIŚCIE BEDAC SPRAWIEDLIWYM TRZEBA PAMIĘTAĆ, ZE HISTORIA ZNA PRZYPADKI TAKŻE WIELKICH OKRUTNIC. KOBIETY SĄ SZANSĄ NA ODKUPIENIE MĘŻCZYZN. MOJE NATOMIAST KOBIETY W PRZESADNYCH GESTACH I POZACH ZAWSZE WYRAŻAJĄ ŻYCIE I WOLNOŚĆ.
************************
Wystawa 104 KOBIETY w Vinci Art Gallery / 28.10-30.11.2022r. prezentuje cykl obrazów olejnych oraz specjalną serię sygnowanych inkografii. W pracach tych odbiorca znajdzie wiele motywów charakterystycznych dla twórczości Artura Smoły – nawiązania do motywów baśniowych, folkowych, inspiracje grafiką, plakatem oraz ciekawe interpretacje elementów mitologii i popkultury. Fascynacje Artysty sięgają do kobiecych ikon i archetypów, a także do tajemnic i symboli związanych z naturą, jak woda będąca źródłem życia, motywy ryb oraz konie symbolizujące wolność i siłę. Artysta stosuje odważne barwy i doskonale operuje kontrastem, wyrazistością linii i detalem, zarówno w minimalistycznych, jak i w bogatych, dynamicznych kompozycjach, a jego prace zachwycają miłośników sztuki i kolekcjonerów.