Agnieszka Wencka

Agnieszka Wenecka

Moje malarstwo to próba połączenia rzeczywistości i nierealistycznych form, zestawienia ze sobą delikatnych, dokładnych elementów i dynamicznych obszarów. Często przedstawiam kombinację tych nierzeczywistych elementów, czasami zakrywających lub tworzących postać, w efekcie uzyskując surrealistyczny charakter.
Tworząc obraz kieruję się początkowo według jakiegoś ogólnego zamysłu ale większość rodzi się w trakcie malowania.
W swoich pracach lubię zawrzeć jakąś asymetrię, brak równowagi, siłę , emocje, kontrast jednolitych powierzchni i mnogość nierzeczywistych elementów, niedomówienie, zamglenie, lekką zamaszystość w połączeniu z subtelną dokładnością.
Ogólny pomysł na obraz najczęściej pojawia się niespodziewanie, jako sekundowy błysk, który próbuję złapać szybko w szkicowniku, by potem rozwinąć go w trakcie malowania i rozwijam do momentu w którym obraz zaczyna żyć.
W malowaniu fascynuje mnie nie tylko efekt ale też sam proces tworzenia, tradycyjność techniki olejnej, cała jej “alchemia”, struktura farby rozciągniętej na płótnie, nieoczekiwane efekty poszczególnych pociągnięć, zapachy olejnych mediów. 

Tego co przedstawiają moje obrazy nie staram się dosłownie nazywać, tym bardziej, że każdy dostrzega w nich co innego, jedni widzą w nich na przykład splątane życie wewnętrzne a inni emocje.