Ivan Grixti

Ivan Grixti

IVAN GRIXTI

Urodzony na Malcie w 1982 roku, rozpoczął swoją przygodę z malarstwem już w dzieciństwie. W szkole średniej i wyższej uczył się sztuki pod okiem nauczycieli: Philip Agius, Paul Vella Critien i Anthony Calleja. W 2005 r. ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Maltańskim ze specjalizacją „Rysunek techniczny” oraz „Design & Technology”. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszka w Poznaniu, a pracę twórczą łączy z nauczaniem sztuki. Artysta prezentował swoje prace w ramach wystaw w Polsce, Francji i na Malcie. 

2012–2013 – Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; kierunek: Pedagogika w zakresie edukacji artystycznej; studia podyplomowe 2011–2012 – Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; kurs języka polskiego 2001–2005 – Wydział Studiów Edukacyjnych – Uniwersytet Maltański; kierunek: Pedagogika w zakresie rysunku technicznego oraz wzornictwa i technologii; 

Sztuka jest dla Ivana Grixti językiem, którym artysta, czasem nieświadomie, prowokuje widza do myślenia i kontemplacji. Każdy obraz jest jak okno, które daje konkretną formę wyrazu dla uczuć i otwiera drogę do tajemnicy. Obraz trzeba też kontemplować w trakcie tworzenia. Potrzebny jest czas, ale przede wszystkim siła i natchnienie. W rezultacie to obraz daje artyście siłę. Sam akt malowania jest celebracją życia. Artysta najchętniej maluje na desce stosując na obrazie różne faktury i warstwy. Często używa akrylu, ale lubi także efekty uzyskane przez zastosowanie farb akwarelowych, kolażu i żywicy. Obecnie jest w trakcie malowania serii pejzaży, farbami olejnymi na płótnie. W pracach Iwana Grixti często w jednym obrazie łączą się realistyczny styl i abstrakcja. W sztuce artysta skupia się na odczuwaniu i emocjach, a także na rozwoju wewnętrznym aby pokazać nowe okna, przez które odbiorca może obserwować zarówno siebie jak i świat w krytyczny sposób.