Sztuka wokół nas

Jedną z wielu funkcji galerii i muzeów jest przechowywanie oraz prezentowanie sztuki. W takim kontekście odwiedzający staje się widzem, który obserwuje i podziwia dzieła. Co jednak dzieje się, kiedy sztuka wychodzi poza te instytucje i przenika do codziennego życia?

Wychodząc poza mury galerii, sztuka staje się wszechobecna i dostępna dla każdego. Przenika nasze życie codzienne, wpływa na nasze otoczenie, a także wspiera zdrowie psychiczne i społeczne.  Obecność sztuki w przestrzeni publicznej i przedmiotach codziennego użytku udowadnia, że posiada ona nie tylko walory estetyczne, ale również potężny ładunek emocjonalny. Współczesne formy wyrazu artystycznego odnajdujemy w przestrzeniach miejskich – na muralach, rzeźbach, ale także w designie, modzie oraz wszelkich działaniach performatywnych i terapeutycznych. 

Kojący proces twórczy i Sztuka z Charakterami

Proces twórczy jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego wykorzystuje arteterapia. Nurt ten znajduje zastosowanie w pracy z osobami w każdym wieku, przynosząc ulgę i wspierając proces leczenia. Dzięki tworzeniu, pacjenci wyrażają swoje emocje, co skutkuje lepszym zrozumieniem problemu. Proces twórczy jest tematem wielu kreatywnych warsztatów i kursów. Celem arteterapii czyli terapii poprzez sztukę jest nie tylko relaks i wyciszenie, ale też odkrycie i zrozumienie samego siebie. Sztuka jest o nas i dla nas, bo sama w sobie jest zbiorem emocji, tak jak człowiek. 

Przenikanie obszarów psychologii i sztuki dzieje się na naszych oczach. Latem minął rok niezwykłej współpracy z wydawnictwem czasopisma psychologicznego CHARAKTERY, którego redakcja wybiera do publikacji na okładkach magazynu prace z portfolio Vinci Art Gallery. Obrazy autorstwa współczesnych artystek, m.in. Joanny Szumskiej, Ewy Ćwikły, Moniki Wyrwickiej, Gochy Meg Stankiewicz czy Mai Tomaszewskiej są idealnym dopełnieniem poruszanych tematów. Prace obrazujące artykuły kolejnych numerów – o relacjach, o emocjach, o związkach, o wewnętrznym ja… dostępne są dzięki temu szerszemu gronu odbiorców.

Wzornictwo i sztuka na jedwabiu

Sztuka jest integralną częścią naszego życia, także tego na pierwszy rzut oka niewidocznego, wpływając na naszą percepcję świata i nas samych. Ładunki emocjonalne, myśli i uczucia stanowią punkt wyjściowy dla tworzenia dzieł przez artystów i sprawiają, że odbiorca wzrusza się lub identyfikuje się z dziełem czy jego twórcą. 

Wzornictwo przemysłowe, od mebli po akcesoria kuchenne, łączy walory estetyczne z funkcjonalnymi, czyniąc nasze otoczenie bardziej przyjaznym i inspirującym.  Moda to kolejna dziedzina, w której sztuka przenika do naszego życia. Kreacje projektantów mody często są dziełami sztuki, które nie tylko spełniają funkcję odzieży, ale również wyrażają indywidualność i podkreślają osobowość, stanowiąc formę osobistej ekspresji. Popularne są także implementacje prac dawnych mistrzów, gdzie nadruki pojawiają się na torbach, koszulkach i innych elementach garderoby. Polecamy Państwa uwadze jedwabne apaszki z motywami obrazów Joanny Szumskiej, idealne na prezent, które można nabyć w naszej galerii.

Takie połączenia umożliwiają noszenie sztuki na co dzień, integrując ją z naszą codziennością. To wszystko łączy się w jedną całość, potwierdzając, jak silnie sztuka przenika do różnych obszarów życia, czyniąc naszą codzienność bardziej inspirującą i refleksyjną