Jesienna wystawa malarstwa i rzeźby w Vinci Art Gallery zaprasza do kontemplacji minimalizmu w sztuce i zachęca do pochylenia się nad artystycznym rzemiosłem związanym z zastosowaniem strukturalnych materii w naturalnych kolorach ziemi.

W sztuce współczesnej istnieje wiele sposobów wyrażania emocji i materializowania ich poprzez niezliczone formy artystyczne. Przykładem tej różnorodności są dzieła Agaty Hećman, Maliny Wieczorek, Wacława Wantucha i Jacka Opały, które prezentujemy podczas październikowej wystawy. Prace czwórki współczesnych Artystów, mimo różnic w stosowaniu technik i form, łączy wspólne zamiłowanie do kolorów ziemi i bliskości materii. Ich dzieła przenikają się nawzajem, tworząc harmonijną całość ekspozycji, a jednocześnie podkreślając indywidualność poszczególnych twórców.

Wacław Wantuch znany jest przede wszystkim z mistrzowskich aktów fotograficznych, które charakteryzują się precyzyjną grą światła i cienia oraz doskonałym oddaniem detali ludzkiego ciała. Jego prace, zarówno fotograficzne, jak i malarskie, nawiązują do tradycji dawnych mistrzów, dzięki czemu Artysta tworzy unikalny dialog między współczesnością a klasyką. Kolory ziemi i naturalne materiały nadają jego dziełom głębię oraz technika olejna i strukturalne warstwy stosowane na płytach oprawianych w cortenowe ramy sprawiają, że każda z jego prac zyskuje niepowtarzalny, niemal rzeźbiarski charakter

Minimalistycznym podejściem do sztuki wyróżnia się twórczość Agaty Hećman. Jej abstrakcyjne kompozycje są inspirowane naturą, zwłaszcza roślinami i skałami. Używając mineralnych pigmentów, materiałów gipsowych i pergaminów, Artystka tworzy dzieła, które celebrują niemal ascetyczną surowość i piękno naturalnych surowców, a obrazy z serii Materia i Elements zarówno w dużych jak i mniejszych formatach zachwycają swoją subtelnością i organiczną prostotą.

Malina Wieczorek, w swojej twórczości balansuje między aktem, a abstrakcją. Prace Artystki  przedstawiają kobiece ciało w nieoczywisty sposób. Dominujące w jej dziełach kolory ziemi oraz dekoracyjna forma niosą głębsze treści – dialogu między człowiekiem i naturą. Obrazy, które nazywa “szkicami z fragmentów życia”, często przedstawiają kobiety w zamyśleniu, ukazując ich wewnętrzne emocje i piękno. Artystka tworzy , łącząc estetykę z głęboką refleksją nad ludzką naturą.

Ceramiczne rzeźby Jacka Opały łączą harmonię idealistycznej formy z kombinacją zdobień, kolorów, dodatków i zniekształceń. Artysta próbuje zamknąć w nich emocje i atmosferę tajemniczości. Interpretację i odgadywanie pozostawia jednak odbiorcy. W jego pracach z gliny szamotowej pojawiają się elementy anatomii, architektury, erotyki i fantasy.

Spoiwem wystawy jest praca z materią – zarówno malarską, jak i rzeźbiarską, gdzie dominuje relacja człowieka z naturą oraz podróż w głąb ludzkiej duszy. Kolory ziemi, naturalne surowce i organiczne motywy łączą prezentowane prace w jedną, spójną całość, jednocześnie zachowując unikalność i indywidualność każdego z Artystów. Przenikanie się i dopełnianie ich stylów, technik i emocji tworzy artystyczną przestrzeń, w której materia i człowiek spotykają się w dialogu. Kompozycja wystawy to opowieść o relacji człowieka z ziemią, z surowcami i otaczającym go światem, jak i nim samym.