Czym jest grafika artystyczna 

Grafika artystyczna jest dziedziną sztuki, w ramach której powstają obrazy tworzone przez powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Grafikę, w odróżnieniu od malarstwa czy rysunku, charakteryzuje wieloegzemplarzowość oryginału. Artysta przygotowuje matrycę z negatywowo (odbicie lustrzane) naniesioną kompozycją, którą następnie odbija na papierze lub innym medium. Ilość odbitek, które można w ten sposób uzyskać zależy od zastosowanej techniki, rodzaju materiału oraz głębokości żłobienia czy wytrawiania. Nazwa techniki najczęściej wywodzi się od materiału, w którym powstaje forma lub sposobu przygotowania formy.

Wielość form – różnorodne techniki

Do najczęściej stosowanych technik w grafice artystycznej należą drzeworyt i linoryt – techniki graficzne druku wypukłego. Najstarszą techniką metalową druku wklęsłego jest miedzioryt, inną zaś akwaforta (kwasoryt), która daje delikatniejszą niż w miedziorycie kreskę , przypominając nieco rysunek piórkiem. Techniką metalową wklęsłodrukową zbliżoną do akwaforty jest akwatinta, a różni się od niej przede wszystkim tym, że trawione są nie linie, a całe płaszczyzny. Odbitka przypomina akwarelę lub rysunek tuszem. Do metalowych technik druku wklęsłego należy też mezzotinta – technika sucha, nie wymagająca trawienia. Jest ona najbardziej „malarska” ze wszystkich technik graficznych. Kiedy rysunek wykonywany jest stalową igłą na płytce metalowej, mamy do czynienia z suchorytem – techniką suchej igły. Inną często stosowaną techniką graficzną jest litografia – technika druku płaskiego, w której rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu wapiennym. Litografia była popularną techniką grafiki artystycznej już w XIX w. i wykorzystywano ją także do ilustrowania czasopism, książek oraz druku barwnych plakatów.

Minimalizm dopełniający wnętrza

Vinci Art Galery oferuje szeroki wybór dzieł powstałych przy zastosowaniu różnorodnych metod graficznych. Większość prac utrzymana jest w czarno-białej kolorystyce i charakteryzuje je oszczędny, minimalistyczny styl, przedstawiając realistyczne i abstrakcyjne sceny z motywami ludzi, zwierząt, natury czy architektury.  Obrazy tego typu doskonale prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, niekiedy surowych, w których przykłada się wagę do nietuzinkowych i oryginalnych dekoracji. Z drugiej strony, grafiki artystyczne przepięknie wkomponują się w przestrzenie o bardziej klasycznym charakterze, urządzone w eleganckim stylu. Istotną rolę odgrywa też odpowiednio dobrane passe partout i oprawa, stanowiąc efektowny i niebanalny element aranżacji ściany salonu lub gabinetu i odzwierciedlając estetyczne preferencje właścicieli. 

Współczesny ekslibris artystyczny

Znak własnościowy książki w postaci graficznie skomponowanej kartki z napisem lub symbolem wskazującym właściciela, do naklejania na wewnętrznej stronie okładki to ekslibris, który w postaci naklejanej kartki pojawił się pod koniec XV wieku. Technika graficzna użyta do wykonania ekslibrisu, jego artystyczna forma, sposób obrazowania i liternictwo ulegały przeobrażeniom w ciągu wieków, odzwierciedlając mody i style panujące w sztuce. Współcześnie poza funkcją użytkową, jaką jest określenie własności książki, artystycznie wykonane ekslibrisy to również dzieła sztuki graficznej, które coraz częściej są formą grafiki dedykowanej oraz – ze względu na piękno i różnorodność także obiektem kolekcjonerskim. Grafiki artystyczne i ekslibrisy mogą być doskonałą formą upominku dla bliskiej osoby, podkreślając przy tym okoliczności i wyjątkowy charakter danego wydarzenia.

Współczesna grafika artystyczna, którą prezentujemy i oferujemy Państwu w naszej galerii reprezentowana jest przez twórców takich jak Elżbieta Radzikowska, Karel Musil, Jolanta Johnsson, Patricia Moslalevich. Klimat i charakter tych unikatowych prac dopasować można do indywidualnych upodobań oraz do aranżacji wnętrza uzupełniając tym samym swoją prywatną kolekcję.