Już od 1 lipca zapraszamy na wystawę ŚRÓDECKA HISTORIA prezentującą serię kolaży „Śródka – ślady przeszłości” projektu Arlety Kolasińskiej, absolwentki UAM Wydziału Historycznego w Poznaniu i PWSFTviT  w Łodzi. W swoich projektach, filmach, instalacjach Arleta próbuje łączyć przeszłość z przyszłością. Uważa, że próba zrozumienia przeszłości, szacunek dla wcześniejszych pokoleń, pamięć o tym co było pozwala lepiej kształtować to co będzie. Jak twierdzi, tych dwóch czasów (światów) nie da się oddzielić,  one nas kształtują, współtworzą.

Kolaże są próbą wielowarstwowego spojrzenia na Śródkę i na jej zmiany. To subiektywna opowieść złożona z nakładających się kadrów przeszłości i teraźniejszości. To próba ożywienia dawnych mieszkańców Śródki, wtopienia ich świata, architektury we współczesną tkankę tej wyjątkowej dzielnicy Poznania.

Wystawa „ŚRÓDECKA HISTORIA to także fotografie autorstwa Krzysztofa Szygendy zrobione w latach 2006 -2012 tuż przed rewitalizacją, ukazujące schyłek najtrudniejszego czasu dzielnicy. Krzysztof ‘Kris’ Szygenda studiował grafikę na PWSSP w Poznaniu. Przez kilkanaście lat pracował jako fotograf prasowy, jego prace nagradzane były w wielu konkursach fotografii prasowej. Obecnie Krzysztof zajmuje się fotografią- jak sam ją nazywa -osobistą, dla której głównym motorem napędowym są emocje i uczucia, prace fotograficzne których motywem naczelnym jest natura często określane „poezją fotografii” można było zobaczyć na wystawach „ Między Światami” „Pejzaż Wewnętrzny”. Szkoła życia zmusza też Krzysztofa do zapisu emocji i uczuć w malarstwie w którym kolor jest poszukiwaniem i uzupełnianiem , przeciwwagą dla czarno-białej fotografii. Język sztuki jako środek wyrazu przekazuje elementarne emocje, osamotnienie, ciszę, ból, radość, smutek i całą gamę ludzkich doznań, które artysta wysyła w swoich dziełach.

Wystawę będzie można oglądać w Vinci Art Gallery od 1 do 11 lipca, a następnie od 25 do 29 lipca 2023r.