ULTRAMARYNA to projekt przedstawiający najnowszy cykl obrazów autorstwa Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, polskiej artystki, malarki, która w 1999r. ukończyła z wyróżnieniem Krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Od tego czasu jest licznie nagradzana i wyróżniana w międzynarodowych konkursach oraz prezentowana w ramach wystaw polskich i zagranicznych, a jej obrazy znajdują się w prywatnych galeriach i kolekcjach w Polsce i na całym świecie.

W estetyce jej obrazów dominuje geometryzacja i minimalizacja kompozycji wskazując na wyraźne fascynacje kulturą japońską   seria KOKESHI, GEISHA. Prace tworzone są w technice własnej, eksponując często fragmenty surowych płócien. Grają kształtami blejtramów i wyraźnymi, kontrastowymi kolorami. 

Magda Kwapisz-Grabowska w swoich twórczych poszukiwaniach bawi się konwencją dekonstrukcji. Interesuje ją człowiek, kobieta. Ciało kobiety jest plastyczne, pełne miękkich linii, krągłości, a w jej sztuce charakterystyczne jest to, że w drodze ewolucji malarstwa, twarz czy inny detal anatomiczny stają się zbędnym szczegółem. To już nie jest kobieta w całej swej cielesności, to symbol, parafraza, raczej archetyp kobiety – znak. Kobieta, postać poza czasem. 

Tytuł wystawy „ULTRAMARYNA” w Vinci Art Gallery nawiązuje do koloru słynnego niebieskiego pigmentu mineralnego stosowanego do produkcji farb. W średniowieczu i renesansie był to najdroższy dostępny pigment (drugie miejsce zajmowało złoto) otrzymywany ze skały Lapis lazuli nie występującej w Europie. Tonacja ultramaryny stanowiła inspirację dla Artystki i dominuje w znacznej części prac z jej nowej serii, prezentowanych podczas wystawy. 

Do zanurzenia w sztuce Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej zapraszają Organizatorzy i Partnerzy wystawy – Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej Vinci Art Gallery, Nickel Development, Poznański Prestiż. Wystawa ULTRAMARYNA w Vinci Art Galery:  15 maja – 15 czerwca 2024