Wystawa BRAMY CZASU malarstwo BEAty Pflanz
„BEAta Pflanz jest artystką, która dokonuje płynnych przejść pomiędzy sztuką i życiem. Nie tylko żyje obrazami, ale także w nich. Artystka mieszka w swoim obrazie. Jej twórczość jest odruchem naturalnym, potrzebnym do życia jak oddech”.
Cytując dalej kulturoznawczynię, Agatę Stronciwilk – BEAta Pflanz poprzez swoje prace zdaje się mówić: Tworzę więc jestem. Działalność artystyczna to fundament jej egzystencji, bo tworzy za pomocą malarstwa swoją własną rzeczywistość, wykraczając poza wszelkie ramy. BEAta eksperymentuje z kolorem i fakturą, a forma abstrakcyjna pozwala jej pozostać w sferze niejednoznaczności i otwartości wypowiedzi. Życie staje się sztuką, a sztuka życiem. Uniwersum malarstwa to przestrzeń całkowitej wolności i radości. Z nierozerwalności twórczości, życia i osobowości artystki wynika jej autentyczność. Euforia kreacji czerpie inspiracje z prawdziwych emocji i przeżyć. To afirmacja życia w abstrakcyjnej formie, sztuka, która daje radość i szczęście.
Ta droga jest już celem i BEAta Pflanz nieustannie nam o tym przypomina, przekraczając kolejne bramy, tym razem BRAMY CZASU, niczym portal i zaproszenie do kosmicznego świata Artystki, która swoje kosmiczne serie maluje od 2016 roku.
Jak sama pisze: Kosmosy to cykl pełen volt, zaskakujących kolorystycznie i formalnie. Od pełnych rozmachu, obfitości barw i bogactwa tekstury „Bram Czasu”, po wysublimowane, wysmakowane swoimi 50-cioma warstwami „Kolizje Kosmicznej Energii”. Pomiędzy nimi jest miejsce na jeszcze inne prace. Dlaczego „Kosmosy”? Czym one się jawią? Gdzie niosą?
Po pierwsze, to oczywiście fascynacja tym co astronomicznie pozaziemskie. Po wtóre, „Kosmosy” to alegoria naszego Tu i Teraz, codzienności wczorajszej, dzisiejszej i jutrzejszej. Wyobrażonej. Przyśnionej. Po trzecie, również odkryte i nieodkryte czasoprzestrzenie. Co naprawdę wiemy o „naszych” kosmosach? Czy one są porównywalne dla każdego, czy wszyscy mamy własne? – Tak, stawiam pytania. Bo, tworzenie dla mnie jest formą wyrażania myśli, malarskim przedstawieniem mojej filozofii. I nie mogę/nie potrafię/nie chcę tego rozdzielić. Dlaczego? Może po to by nie zgubić „Wymiaru”, koloru, formy… Bo, czy będzie to jeszcze mój „Kosmos”, gdy udzielę dokładnych odpowiedzi i wytłumaczę wszystko? Czy „Bramy Czasu” będą dalej otwarte? – BEAta Pflanz
Wystawa BRAMY CZASU malarstwo BEAty Pflanz
9-30 września 2022r. Vinci Art Gallery